UPS و حفاظت برق

آیا می دانید بیشترین خرابی لوازم الکتریکی به علت نوسان، شوک و نویز برق به وجود می آید ؟Electrici


 شاید برای شما پیش آمده که با وجود محافظ، لوازم خانگی گران قیمتتان مثل یخچال ساید بای ساید، کولرگازی، لباسشویی دچار خرابی شود !                                                               
 برق رفتن های طولانی مدت چه عواقبی را پیش رو دارد؟

 آیا با در نظر گرفتن این احتمالات پیشگیری بهتر نیست ؟

 با شناخت دستگاه و عملکرد آنها واستفاده درست و به جا می توان از بروز اتفاقاتی که گاهی راهی برای جبران آن نداردپیشگیری نمود، هزینه ناشی از خسارات احتمالی و عملکرد نامطلوب دستگاه در بیشترمواقع به مراتب بیش از هزینه پیشگیری می باشد.

 برای جلوگیری از بحران های احتمالی به تعریف سیستم های حفاظتی الکتریکی و برق اضطراری پرداختیم تا با شناخت بهتر بتوانید ازآن استفاده نمایید.
ترانس چیست ؟

دستگاهی است که ولتاژ مصرف کننده را به صورت استاندارد 220 ولت  برق شهر تثبیت می نماید به صورتی که اگر ولتاژ بالاتر از این مقدار رود آن را پایین و اگر پایین تر از آن باشد  بالا می برد و  همچنین درصورت عبور از  خط مجازآن را قطع می نماید.                                                                               Terans
 محافظ چیست ؟                                                       

 

محافظ دستگاهی است که فقط دارای یک برد الکترونیکی می باشد که هنگام بالا یا پایین بودن ولتاژ برق شهر از حد تعریف شده برق را قطع می نماید و دارای یک مدار تأخیر برای وصل مجدد برق با زمان مشخص می باشد.

mohafez

 

 تفاوت ترانس و محافظ :
 

هر دو دستگاه قابلیت قطع خروجی در صورت نوسان شدید و تأخیر در وصل جهت حذف نوسانات را دارند و قابلیت های دیگر نظیر اصلاح ولتاژ بالای برق شهر و ولتاژ پایین برق شهر، محافظت در برابر دو فاز شدن، محافظت در اضافه بار و اتصال کوتاه، محافظت در برابر نویز، نمایش لحظه ای ولتاژ برق شهر مربوط به دستگاه ترانس می باشد و دستگاه محافظ چنین قابلیت هایی را ندارد.

 

استابلایزر چیست ؟

 

دستگاهی است که نوسان ولتاژ را تثبیت کرده و به مصرف کننده می فرستند. 

 

stb25r stb1

 تفاوت استابلایزر و ترانس :
 
ترانس و استابلایزر وظیفه حفاظت از تجهیزات برقی در مقابل نوسانات را بر عهده دارد، اما استابلایزر زمان تأخیر سریعتری نسبت به ترانس دارد و زمانی که برق وارد سیستم ها می شود در فرآیند برق رفتن در استابلایزر سریعتر ازترانس می باشد،عملکرد استابلایزر دراصلاح ولتاژ سریعتر از ترانس است، استابلایزر اصلاح ولتاژ را در بازه بیشتری نسبت به ترانس انجام می دهد، استابلایز کاربرد صنعتی دارد و ترانس کاربرد خانگی.

  قطع برق به ویژه در مناطق و تاسیساتی که امنیت عمومی و زیست محیطی را در معرض خطر قرار می دهد، بحرانی است.فرض کنید برق تأسیسات دفع فاظلاب به مدت طولانی قطع شود یا برق یک محیط امنیتی که در آن دوربین های مداربسته وصل شده قطع شود چه اتفاقاتی ممکن است رخ دهد؟ همین دو مثال ضرورت وجود برق را نشان می دهد.

   برق اضطراری شامل دستگاه های یوپی اس، ژنراتور و سولار می شود.
یو پی اس (UPS) چیست ؟
 
  مخفف Uninterruptible Power Supply به معنای منبع تغذیه بدون وقفه می باشد، وظیفه آن علاوه بر محافظت در مقابل اختلالات  و حتی قطع برق شهر از دستگاه هایی است که به آن وصل می شوند، تأمین برق مناسب و بلادرنگ می باشد.
ups
 • یو پی اس ها براساس تکنولوژی در حالت کلی به دو دسته تقسیم می شوند :
 • 1. Online  :  یو پی اس های هوشمند و منابع تغذیه بدون وقفه هستند که در صورت قطع برق شهر با استفاده از شارژ باتری خود بلادرنگ به کار خود ادامه می دهند و علاوه بر تأمین برق مناسب به علت فیلترهای دقیق و همچنین تکنولوژی Double Conversion برای مصرف کننده ها قادرند تا از دستگاه های حساس انفورماتیکی، مخابراتی،الکترونیکی در مقابل نوسانات و اختلال برق شهر به بهترین نحو محافظت نمایند.مدل های فاراتل Cadilac و SDC جزء این دسته یو اس پی ها هستند.
 • کاربرد این یو  پی اس ها در شبکه های کامپیوتری و مخابراتی و آزمایشگاهی حساس و تجهیزات جانبی آن و مناسب انواع سرورهای کامپیوتری می باشند.
  • 2. Line-Interactive : یو  پی اس های هوشمندای هستند که در صورت قطع برق شهر بعد از 2 الی 4 میلی ثانیه به کار خود ادامه می دهد این تکنولوژی اغلب برای شبکه های کوچک و دستگاه هایی که خیلی حساس نیستند استفاده می گردد، مدل های فاراتل DSS و SFR جزء این دسته یو  پی اس ها هستند. خروجی این یو پی اس ها سینوسی است ، یو پی اس DSS کاربرد دفتری و عمومی دارد ، یو پی اس SFR از FerroResonant استفاده می کند  و نویزهای برق شهر را بهتر می گیرد و مصارف صنعتی دارد.
  • کاربرد این یو پی اس ها در شبکه های کامپیوتری کوچک و متوسط و تجهیزات جانبی آنها، سیستم های مخابراتی، آزمایشگاهی،اندازه گیری، سیستم های بانکی و مناسب سیستم های نظارت تصویری، امنیتی، حفاظتی می باشند.
  • 2.1 یو  پی اس  شبه سینوسی : این یو  پی اس هم زیرگروه Line-Interactive است که خروجی اش شبه سینوسی می باشد مناسب برای سیستم های کوچک مانند آیفون تصویری، درب بازکن اتوماتیک، سیستم اطفاء حریق،نظارت تصویری کوچک.
    • باتری چیست ؟
    • وسیله ای است برای نگهداری و انبار کردن برق که می تواند در اشکال و اندازه ها و ولتاژها و ظرفیت های مختلف وجود داشته باشد. با توجه به ابعادشان کاربردشان متفاوت است و در مخابرات و ارتباطات، در یو پی اس ها و ... استفاده می شوند.
     • ژنراتور چیست ؟
     • وسیله ای است که نیروی الکتریسته و برق تولید می کند وازقطع فعالیت های روزانه یا اختلال در عملیات کاری پیشگیری می کند که با توجه به نوع سوخت به سه دسته گازی، گازوئیلی و بنزینی تقسیم می شود.
     • تفاوت ژنراتور و یو پی اس :
 • هر دو دستگاه قابلیت تأمین انرژی درصورت قطع برق، قطع خروجی در صورت نوسان شدید، محافظت در برابر اضافه بار و اتصال کوتاه را دارند، اتصال بلافاصله بعد از قطع برق شهر به صورت خودکار دارد اما ژنراتور حداقل 30 ثانیه طول می کشد، اصلاح ولتاژ بالا و پایین برق شهر، محافظت در برابر نویز، محافظت در برابر دو فاز شدن ، نیاز نداشتن به فضای خاص و نگهداری از قابلیت های دستگاه  یو پی اس می باشد و دستگاه ژنراتور چنین قابلیت هایی را ندارد.
  • سولار :
  • سولار یا باتری خورشیدی به صفحاتی گفته می شود که نور خورشید را جذب کرده و طبق یک فرآیند آن را به انرژی برق تبدیل می کنند.این انرژی تبدیل شده پس از عبور از یک مدار الکترونیکی در باتری های مخصوص ذخیره می گردد که به عنوان منبع انرژی برق مورد استفاده قرار می گیرد. درگذشته نه چندان دور با توجه به ارزان بودن انرژی برق درایران این سیستم چندان مورد توجه واقع نمی شد، در سال های اخیر با توجه به افزایش هزینه های برق مصرفی رویکرد جامعه به این نوع منبع تولید برق بیشتر شده است.
 • اغلب از انرژی خورشیدی توسط سیستم های مختلف و برای مصارف خانگی و صنعتی و نیروگاهی استفاده و بهره گیری می شود مانند خانه های خورشیدی.

 

 NewPicsolar

 

 

 

نیروگاه خورشیدی :
 

نیروگاه های خورشیدی وسایل و دستگاه هایی هستند که نور را به الکتریسته تبدیل و برای استفاده ئر منازل ، مکان های اداری ، ساختمان ها ، خیابان ها و ... به کار می روند.

امروز در دنیا تأمین برق از طریق پکیج های خورشیدی برای تجهیزاتی همانند انواع روشنایی ها و دیگر تجهیزات خانگی بسیار متداول شده است. با افزودن یک مبدل به مجموعه مولد برق خورشیدی که جریان برق مستقیم را به جریان متناوب تبدیل تبدیل می کند استفاده از کلیه لوازم متعارف برقی خانکی میسر می شود.

 

 • newsolar

 

 
اخذ مجوز اولین نیروگاه خورشیدی فتوولتائیک (سولار) در شهرک صنعتی
این نیروگاه با ظرفیت 100کیلو وات متعلق به شرکت مبین صنعت راد، در شهرک صنعتی آرادان واقع در استان سمنان، در حال تجهیز به دست نیروهای فنی و متخصص این شرکت میباشد.

 

 Parvaneh

 
راه اندازی نیروگاه 1.5 کیلو وات در محل شرکت مبین صنعت راد در تهران
این نیروگاه به صورت  On Grid و مجهز به میکرو اینورترهای شرکت SMA و با هدف بررسی صفحات سولار تولید شده در داخل و محصولات شرکت های خارجی با نمایندگی ایران می باشد.به صورتی که گراف راندمان انها با یکدیگر مقایسه شده و عملکرد آنها با توجه به شرایط محیطی و تابش خورشید ثبت و انتخاب می گردند.

 

 

 

شبیه ساز سولار :


ساخت دستگاه شبیه ساز نور خورشیدی با شرایط دمایی متفاوت جهت تست صفحات سولار و بررسی گراف V/I صفحات در مدت زمان اندک.در این دستگاه نسبت به شدت نور پولارایز تابیده شده به صفحات ، دمای محیطی ، رطوبت ، زوایه تابش و پارامترهای تأثیرگذار دیگر ، گراف ولتاژ و جریان راندمان رسم شده و با یکدیگر مقایسه می گردند.

solar chamber tester

 
 
Back To Top