سایون اولین خودروی خورشیدی

سایون اولین خودروی خورشیدی

96/05/11 1150 بار خوانده شده
اشتراک گزاری چاپ

با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

 
سایون نخستین خودروی خورشیدی جهان1

 

اولین خودروی خورشیدی با نام سایون توسط شرکت تازه تأسیس سونو موتورز رونمایی گردید.این  خودرو از انرژی خورشیدی به همراه انرژی برق استفاده کرده و در حال آماده سازی و آزمایش نهائی است و پیش بینی میشود تا سال 2019 به بازار عرضه گردد.
بدنه سایون شامل 330 سلول خورشیدی که برق کافی برای پیمودن 30 کیلومتر تولید میکند  و همچنین باتری های این خودرو تا 30 کیلووات ساعت برق ذخیره میکنند که برای مسافتی معادل 160 کیلومتر کافی خواهد بود.
ویژگی مهم این خودرو شارژر دوجهته است که میتواند خودرو را به یک ایستگاه توان متحرک با خروجی 2.7 کیلووات تبدیل کند و علاوه بر تأمین انرژی مورد نیاز خود انرژی دیگر خودروها را تأمین مینماید.
طراحی سبک و خاص سلول های خورشیدی در بدنه همراه با فیلتر تصفیه هوا برای شهرهای بزرگ و آلوده و یک تریلر اختیاری با ظرفیت 750 کیلوگرم از دیگر ویژگی این خودرو میباشد.اگر چه از لحاظ فنی این خودرو به طور کامل خورشیدی نیست اما در پروسه تبدیل شدن به یک خودروی کاملا خورشیدی قرار دارد، این خودرو اولین محصول الکتریکی است که قابلیت شارژ کردن باتری های خود را از طریق انرژی خورشیدی  دارد و نگرانی محدوده رانندگی خودروهای الکتریکی در آینده کاهش میابد.
سلول های خورشیدی سایون انرژی لازم برای حرکت تا مسافت 30 کیلومتر را در شرایط مناسب تأمین مینماید که برای رانندگی روزانه کافی میباشد.
ساخت این خودرو که توسط سه جوان کارآفرین در مونیخ آلمان آغاز شد که خواستار تغییرات بودند که از سوخت های فسیلی و نفت مستقل عمل کند و کمپین تبلیغاتی راه انداختند برای هزینه ساخت و آزمایش این خودرو که مبلغی حدود 60 هزار یورو جمع آوری کردند در حالی که حدود 1100 درخواست برای خرید این خودروی برقی  خورشیدی ثبت شده است.
از دیگر ویژگی های منحصر به فرد این خودرو ، وزن سبک، قرار گرفتن سلول های خورشیدی در سقف، کاپوت، بدنه،و شیشه عقب خودرو میباشد که برای محافظت از سلول های خورشیدی از اثرات زیست محیطی سطح سلول ها را با پلی کربنات پوشانده اند و همچنین سقف پانوراما هم موجب چشم اندازی استثنایی برای سرنشینان را فراهم میاورد.فیلتر هوای استفاده شده در آن نوعی خزه محسوب میشود که سبب تمیز ماندن هوای داخل خودرو میگردد و تا 20 درصد ذرات گرد و غبار را فیلتر و رطوبت داخل سایون را تنظیم مینماید .این خزه نیاز به آبیاری ندارد . همچنین برای سرگرمی سرنشینان  صفحه نمایش 10 اینچ روی داشبورد قرار گرفته است .
از لحاظ امنیت هم سونو موتورز سایون را مجهز به تجهیزات هشدار دهنده ، کیسه های هوای راننده و ترمزهای ضد قفل ، کیسه های هوای راننده و سرنشین و سیستم ضد لغزش ESC است.
میتوان دستگاه های الکترونیکی خود را به خودرو وصل کنید و از باتری خودرو کار کنند .برای نمایشگر داشبورد هم از طراحی استفاده شده که سطح شارژ باتری و سرعت حرکت باتری را نمایش دهد . و در سمت چپ کیلومتر کارکرد روزانه ی خودرو دیده میشود که بعد از 24 ساعت کیلومترها به سمت راست منتقل شده که جای است که مجموع کارکرد خودرو قرار دارد.
سایون در دو مدل به  بازار خواهد آمد یک مدل شهری بایک 14.4 کیلووات ساعت و برد واقعی 96 کیلومتر با قیمت 12 هزار یورو و  مدل توسعه یافته با باتری 30 کیلووات ساعت  که مسافتی در حدود 177 تا 193 کیلومتر را می پیماید که با قیمت 16 هزار یورو عرضه میگردد.که مدل توسعه یافته خواهان بیشتری دارد و پیش بینی میشود که هزینه نهایی این خودرو همراه با آپشن های کامل حدود 23 هزار دلار در سال 2019 باشد.

منبع : tnews.ir

 

مطالب مرتبط :

- اولین قطار خورشیدی در هند

- استفاده از انرژی پاک در مترو

- استفاده از پنل های خورشیدی جدید در فضا

 

خبر بعدی       خبر قبلی  

سایون اولین خودروی خورشیدی
Back To Top