پارچه خورشیدی

پارچه خورشیدی

96/06/29 1858 بار خوانده شده
اشتراک گزاری چاپ

با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

ساخت صفحات ارگانیک مبدل انرژی خورشیدی منعطف و  مقاوم در مقابل آب توسط محققان ژاپنی ، به گفته مدیر مرکز تحقیقاتی ریکن در ژاپن از این صفحات خورشیدی برای تولید پارچه مبدل برق و تولید لباس های هوشمند در بیمارستان برای مانیتور کردن اطلاعات بیمار و تحت کنترل قرار دادن وضعیت بیمار استفاده کرد، که این حسگرهای پوشیدنی انرژی کمی برای فعالیت نیاز دارند که برای تامین این مقدار انرژی بهترین راهکار استفاده از پارچه مبدل نور خورشیدی به الکتریسته میباشد. پارچه مبدل نور خورشید یه الکتریسیته در شرایطی از جمله حضور در محیط که بخار آب  یا اکسیژن و حتی خود آب  میتواند عملکرد خود را حفظ نماید.
با استفاده از قابلیت منعطف بودن این پارچه ها محققان ژاپنی موفق به ساخت صفحه خورشیدی با ضریب تبدیل 7.9 درصد شدند که با قرار گرفتن پارچه به مدت 2 ساعت در آب این ضریب  تنها بع 5.4 درصد کاهش میابد.
در هر سانتی متر مربع قدرت تولید انرژی این پارچه 7.86 میلی وات میباشد که  تا 80 درصد، پس از 20 چرخه شست و شو با توجه به مواد ارگانیک استفاده شده در ساخت آن باقی می ماند.ماده اصلی تولید این پارچه به دلیل مقاوم بودن در مقابل عوامل طبیعی توسط محققان PNTz4T نامگذاری شده،برای مقاومت در برابر آب و بخار واکسیژن سلول های خورشیدی مورد نظر از لایه ای با جنس پاریلن به قطر سه میکرون و جهت قابلیت کشسانی پارچه خورشیدی از اکریلیک به قطر 500 میکرومتر در هر طرف استفاده شده است.
قابلیت آسان متصل شدن پارچه خورشیدی به هر پارچه ای مزیت آن میباشد که با راندمان تبدیل انرژی مناسب به یک منبع انرژی برای فعالیت سایر حسگرها تبدیل می شود.

منبع : www.tnews.ir


مطالب مرتبط :

- پنجره خورشیدی

- آجر خورشیدی

خبر بعدی        خبر قبلی

پارچه خورشیدی
Back To Top